Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja, poznat i kao Dan ružičastih majica, obilježava se posljednje srijede u februaru. Ovaj dan potiče iz 2007. godine, kada je u kanadskom gradu Berwick dječak bio izložen vršnjačkom nasilju jer je nosio ružičastu majicu, koja je bila simbol podrške njegovoj majci oboljeloj od karcinoma dojke. Njegovi prijatelji su, u znak solidarnosti, sutradan došli u školu u ružičastim majicama, kupili još pedesetak i podijelili ih drugim učenicima. Ova inicijativa se ubrzo proširila i postala globalni pokret protiv vršnjačkog nasilja.
U Bosni i Hercegovini, Dan ružičastih majica obilježava se od 2016. godine. Učenici koji su izloženi nasilju često se suočavaju s poteškoćama, a mnogi od njih se ne usuđuju govoriti o onome što im se dešava. Osim žrtava, posljedice nasilja osjećaju i oni koji nasilje posmatraju, jer i oni mogu proživjeti stres i traumu. Zato je važno da se svi zajedno borimo protiv nasilja i promovišemo vrijednosti tolerancije, međusobnog poštovanja i prijateljstva.
Povodom ovog značajnog dana, u našoj školi su organizovane brojne aktivnosti kako bi se podigla svijest o problemu vršnjačkog nasilja i važnosti njegovog sprječavanja.
Učenici VIIIa razreda su sa svojom razrednicom na času odjeljenske zajednice realizovali radionicu na temu "Zbogom, nasilje! Dobro nam došla, tolerancijo!". Tokom radionice razgovarali su o tome šta je nasilje, kako ga prepoznati i šta preduzeti u slučaju da se nađu u situaciji u kojoj su oni ili neko drugi izloženi nasilju. Kroz diskusiju su analizirali različite scenarije i donijeli zaključke o važnosti reagovanja i prijavljivanja nasilja.
Učenici VIIIb razreda su bili veoma angažovani u aktivnostima vezanim za prevenciju nasilja. Njihov doprinos ogleda se u izradi tri edukativna panoa koji na kreativan način prikazuju problem vršnjačkog nasilja i njegove posljedice.
Učenici VIa razreda su na času odjeljenske zajednice osmišljavali slogane na temu vršnjačkog nasilja. Napisali su ih na papiriće u boji i napravili izložbeni pano. Nakon zajedničkog glasanja, izabrali su dva slogana koja su im se najviše svidjela:
- „Nasilje među djecom mora stati, a drugarstvo zasijati.“
- „I na igralištu i u školi, dobrog druga svako voli.“
Kako bi dodatno podigli svijest o važnosti ove teme, učenici su odabrane slogane pretvorili u akreditacije koje će nositi do kraja februara.
U VIa razredu je održana i posebna radionica sa nastavnicom turskog jezika, u okviru koje su učenici razgovarali o prevenciji nasilja i načinima njegovog sprječavanja. Također su podijeljene edukativne afiše o nasilju učenicima i nastavnicima.
Učenici IIa razreda su također aktivno učestvovali u obilježavanju ovog dana. Oni su slali poruke tolerancije, izražavajući podršku svojim vršnjacima i ističući važnost razumijevanja i prijateljstva. Osim toga, učestvovali su u kreativnoj radionici izrade majica, na kojima su oslikavali i ispisivali slogane podrške, tolerancije i međusobnog razumijevanja. Kroz ovu aktivnost, učenici su na kreativan način izrazili svoje stavove o važnosti poštovanja i nenasilne komunikacije.
Vijeće učenika učestvovalo je u kreiranju knjige o ljubaznosti, koja sadrži misli i poruke o važnosti prijateljstva, tolerancije i međusobnog poštovanja. Ova knjiga simbolično predstavlja odgovor na nasilje, podstičući učenike da budu ljubazni jedni prema drugima i da njeguju pozitivne vrijednosti u svojoj zajednici.
U saradnji sa Centrom za kulturu Tuzla – Društvenim domom Gornja Tuzla i Područnim odjeljenjem Biblioteke „Derviš Sušić“ Tuzla, organizovana je kreativna radionica za učenike I i III razreda OŠ „Gornja Tuzla“. U okviru ove radionice, koja je dio obilježavanja februara kao Mjeseca borbe protiv vršnjačkog nasilja, učenici su učestvovali u aktivnostima poput čitanja bajki i basni, rješavanja raznih pitalica i takmičenja u razumijevanju pročitanog teksta. Kroz ove zadatke razvijali su vještine nenasilne komunikacije i osmišljavali kreativne ideje za rješavanje konfliktnih situacija.
Pored toga, na nivou škole su održane radionice posvećene prevenciji nasilja kroz različite aktivnosti u predmetnoj nastavi, a u znak podrške kampanji obilježen je i Dan ružičastih majica. Također, učenicima su podijeljene edukativne afiše o nasilju kako bi se dodatno podigla svijest o ovom problemu.
Svi ovi sadržaji imali su za cilj da učenici steknu znanje o tome šta je nasilje, kako ga prepoznati i koje korake treba preduzeti kako bi ga spriječili. Kroz zajednički rad i diskusiju, učenici su shvatili koliko je važno da budu podrška jedni drugima i da uvijek reagiraju kada primijete nepravdu.